środa, 24 września 2014

Sztuka cięcia i klejenia


Abstrakt: Notka przedstawia problematykę cięcia i klejenia map, najbardziej typowe urządzenia i materiały, a także zagrożenia, z którymi można spotkać się podczas stosowania procedur cięcia i klejenia.
Słowa kluczowe: mapa, nożyczki, klej

1.    Wstęp

Jak wykazały ostatnie zawody, sztuka cięcia i klejenia map jest jedną z żywotniejszych i istotniejszych kwestii w dziedzinie imprez na orientację. Należy więc usystematyzować zastaną wiedzę,  przeanalizować wszystkie jej aspekty, zbadać i pogłębić  tę problematykę.
Poniższe wywody to jedynie drobny przyczynek do tej jakże rozległej dziedziny wiedzy.

2. Cięcie

Nożyczki, nożyce – rodzaj narzędzia służącego do przecinania i rozcinania różnych materiałów przy użyciu małej siły.

Nożyczki można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj rozcinanego materiału – papieru (nożyczki biurowe), tekstyliów (nożyczki krawieckie), włosów (np. nożyczki fryzjerskie albo nożyce do strzyżenia owiec), tkanek (np. nożyczki do manicure, nożyczki chirurgiczne albo nożyce do krojenia drobiu), blachy, a także do obcinania gałęzi krzewów (nożyce ogrodowe – sekator).
Do obsługi map najczęściej stosuje się nożyczki do papieru, aczkolwiek zaobserwowano też użytkowanie pozostałych rodzajów, za wyjątkiem nożyc do blachy i nożyc ogrodowych. Te ostatnie stosuje się przy niskiej przebieżności terenu do oczyszczania trasy.

Ostatnio coraz częściej można spotkać się z nożycami dla leworęcznych, dlatego przed imprezą na orientację wskazane jest zbadanie własnej lateralizacji – tylko zgodne z przeznaczeniem użycie sprzętu gwarantuje bezpieczne i efektywne jego użycie!
Ostrzeżenie:

 – jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że przetniesz mapę w niewłaściwym miejscu, na pewno zrobisz to jednym szybkim i zdecydowanym ruchem.;

- nawet przy bezwietrznej pogodzie, w momencie odcięcia kawałka mapy, podmuch zaniesie go w miejsce całkowicie niedostępne;

- pocięte kawałki mapy w żaden rozsądny sposób nie będą do siebie pasować.

3.  Klejenie

Klej to substancja, która wprowadzona między powierzchnie przylegające dwóch przedmiotów, wykonanych z takich samych lub różnych materiałów, umożliwia trwałe ich połączenie w procesie klejenia.

Klejenie zasadniczo przebiega następująco: dwa elementy, które chce się połączyć ze sobą, należy pokryć warstwą kleju, docisnąć do siebie i odczekać aż klej je zwiąże.
Ostrzeżenie:

  - najszybciej zespalają się ze sobą powierzchnie zetknięte przypadkowo, najdłużej proces ten trwa  przy zespalaniu celowym;

-jeśli można coś źle skleić, to z pewnością zostanie źle sklejone;

-jeżeli wydaje ci się, że mapa została sklejona dobrze, na pewno coś przeoczyłeś.

4. Wnioski

Ciąć i kleić należy wyłącznie używając właściwych dla danej dyscypliny narzędzi, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

 
5. Bibliografia:

http://pl.wikipedia.org.wiki/Nożyczki

http://pl.wikipedia.org.wiki/Klej

http://pl.wikiquote.org/wiki/Prawa_Murphy'ego


 

 

4 komentarze:

  1. Należy jednak pamiętać, że czasem użycie narzędzi krojących na mapowym ciele może skutkować karnymi punktami lub nawet dyskwalifikacją ;)
    B.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy zastosowaniu check-listy p.1 - p.3 nie powinno grozić:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hehe :)
      A czasem nawet jak cięcie i klejenie jest dozwolone, to perfidny budowniczy naniesie mapę na kubek i trzeba się wyposażyć w nożyczki do szkła i mocniejszy klej ;)

      B.

      Usuń
    2. Cóż, perfidia ludzka nie zna granic, a już perfidia budowniczych tras sięga galaktyk! Ale to już temat na osobną dysertację.

      Usuń